Kadın erkek eşitliği hakkında yıllardır çeşitli söylemler bulunmaktadır. Her ne kadar erkek egemenmiş gibi görünse de, durum aslında hiçte öyle değildir. Kadın erkek ilişkilerinde egemen taraf yoktur. Çünkü kadın ve erkek birbirini asla anlayamaz! Duyguların, ihtiyaçların, güdülerin ve fiziksel olarak her şeyin farklıyken karşı tarafı anlaman mümkün değildir. Bir tarafta doğurganlık birinci güdüyken, diğer tarafta ise cinselliktir. Biri evlenirken eşine sadakat ile bağlıyken, diğeri çok eşliliğe fizyolojik olarak yatkın olabiliyor. Bu durumda insanların birbirini anlaması beklenemez.

Kadın Erkek Eşitliği, Kadına Şiddet, Kadın ve Erkek Neden Eşittir?

Her iki tarafında farklı özellik ve yapılarda olması, bir ilişkiyi yürütürken yeterli bir sebep durumuna geliyor. Eğer karşınızdaki kişiyi anlayabiliyor ve ona saygı gösteriyorsanız, onu olduğu gibi kabul ediyorsanız, o zaman sağlıklı bir ilişkinin en önemli temelini oluşturmuş oluyorsunuz.

Kadına Şiddet Sadece Haksızlıktan İbarettir

Kadını zayıf  cins olarak gören ve erkeklerin kadınlara karşı uyguladıkları psikolojik ve fizyolojik şiddet tamamen haksızlıktır. Eğer zayıflık bahsedildiği gibi kaba kuvvet ise evet kadınlar zayıftır, kırılgandır, güçsüzdür ve erkeklere göre daha az vahşidir. Ama güçten kastımız ahlaki kavram ise kadın kadar fedakar, zorluklara daha fazla katlanabilen, erkeklerden bile cesur bir yapıya sahiptirler. Kadınlar olmadan erkekler var olabilir mi ? şimdiye kadar kendi başına hareket edilebilen, hiçbir kadın tarafından yönlendirmeyen kaç tane erkek gördünüz ?

Kadına Değer Vermek

Kadın ve erkek yan yana olmadığı takdirde bir bir yol elde edilemez. Kadınlara layık olduğu gibi davranmak lazım. Onları dört duvara hapsedip cezalandırmak insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Orta doğuda kadınların en büyük engeli eşleridir. Artık bu tek düze yaşamı sona erdirmek lazım, herkes değişmeli ve değişimi de kabul etmeli. Böyle toplumlarda kadınlara da eşit haklar verilmediği sürece, gerileme kaçınılmaz olacaktır.

Kadın ve Erkek Neden Eşittir?

  • Kadın ve erkek aynı emeği ürettikleri için eşittir.
  • Varoluş bakımından farklı olmaları, eşit olmadıklarını göstermez.
  • Kadın ile erkek, insan ortak paydasında aynıdır.
  • Her iki cins farklıdır, fakat dünya üzerindeki hakları eşittir.
  • Erkek nefes alırken kadın alıyor, erkek uyurken kadında uyuyor ya da bir bebek her ikisinin ilişkisiyle dünyaya geliyor.
  • Kadınsız da hayat olmaz, erkeksiz de.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER