Gözaltında oluşan hiper pigmentasyon, gözaltında yer alan derinin rengini değiştirerek koyulaşmasına neden olur. Uykusuzluk veya düzensiz uyku, yorgunluk gibi sebeplerde morlukları meydana getirir. Gözaltı morluklarına neden olan diğer bir olay, bu bölgenin kalıtsal olarak daha çukur olması ve gözaltında cildin daha ince olmasıdır. Genetik morluklara çözüm olarak, makyaj harici pek seçenek yoktur, fakat uykusuzluk nedeniyle oluşan morlukları geçirmek için evde yapabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

Gözaltı Morlukları Neden Olur, Gözaltı Morluklarının Sebepleri, Gözaltı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

Dr. Ayşegül Sivri çözüme ulaşmak için öncelikle kendi probleminizi kendinizin bulması gerektiğini söyledi ve ekledi; “bunun için size çok basit bir testten bahsedeceğim. Parmak uçlarınız ile gözaltınıza cildi gerecek şekilde 30 saniye kadar kibarca hafif bir baskı uygulayın. Bu testin sonunda gözaltınıza dikkatlice bakın, gözaltındaki mor halkaların koyuluğu arttıysa, bu halkaların sebebin genetik ya da yaşlanmaya bağlıdır. Şayet koyu halkanın şiddeti değişmediyse, mor halkalarınız ultraviyole ya da alerjiye bağlı olabilir. Gözaltı morluklarınız az miktarda azaldı ise, morlukların sebebi damarsal yapıların görünür olmasına ve pigmentasyon fazlalığına hatta her ikisine birden bağlıdır”.

Gözaltı Morlukları Neden Olur, Gözaltı Morluklarının Sebepleri

Yukarıda anlatılanlara göre, gözaltı morluklarının çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu durumdan şikayetçiyseniz, önce nedenini tespit edin ve daha sonra birazdan bahsedeceğimiz tedavi yöntemlerini uygulamaya başlayın.

Gözaltı Morluklarının Sebepleri

 • Alerjiler; koyu halkaların yoğun şekilde görülmesinin bir sebebi de alerjilerdir. Bunlar; yiyecek, kozmetik veya bulunduğunuz ortamdan kaynaklanan alerjiler olabilir.
 • Tarihi geçen kozmetik ürünlerin farkında olmadan kullanılmaları sonucu, alerjik reaksiyon ortaya çıkar. Cildinize bulaşan bakteriler de gözaltında morluklara sebebiyet verebilir
 • Burun akıntısı; göz kapağı ile burun arasında bağlantılı olan kan damarları, bunun tıkanması ile şişme yapar. Bu durum yine morluklara sebep olmaktadır.
 • Vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme; özellikle B, C, K ve E vitamini eksiklikleri gözaltı halkalarına neden olmaktadır. Vitaminler böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Böbrek üstü bezi çalışamaz duruma gelirse, ciltte şişkinlikler meydana gelir ve morluklar oluşur.
 • Dehidratasyon; vücudun susuz kalması olarak adlandırılır. Susuz kalma sonucu damarlar genişler ve ve görünürlüğü artar. Alkol ve kahve aşırı tüketilince de susuz kalınır. Bunun sonucu, cildin oksijenlenmesi ve cilde zarar verilmesidir.
 • Sigara içtiğinizde, cilde ulaşan oksijen miktarında azalma olur. Damarlarda bu açığı gidermek için genişler ve gözaltı morlukları ortaya çıkar.
 • Genel olarak kadınlarda aylık hastalanmaya bağlı hormonal değişiklik oluşur. Bunun sonucunda kansızlık olabilir. Böyle dönemlerde, gözaltı mor halkalarında artış olur ve bu halkalar belirginleşir.

Gözaltı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

 • Işık dolgu uygulaması : Kemik yapısı sebebiyle çukur olan göz altlarını doldurmak için kalojen denilen kozmetik ürünler kullanılmaktadır ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinden alınan yağ dokusu ile buraya enjekte edilerek tedavi uygulanmaktadır.
 • Mezoterapi : Vitamin, aminoasit, enzim, mineral ve enzimlerin gözaltı tabakasına verilmesi ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 • Kimyasal peeling : Göz altında bulunan hasarlı deri katmanının yerine yeni derinin gelmesiyle uygulanan bir tedavidir.
 • Blefaroplasti : Göz kapağı ameliyatıdır. Alt ve üst göz kapağı ile göz çevresinde ki deri toparlanır ve göz altı morluklarının giderilmesi sağlanır.
 • Göz altı kremleri : Göz altı morlukları için kullanmanız gereken nemlendiricilerin K,C,E vitamini yada retinol içermesi durumunda bu yöntemle de istediğiniz sonuca kavuşabilirsiniz.

Göz altı morlukları bu yöntemler dışında, sebebi tespit edilmesi ile evde tedavi edilebilir. En önemli tedavi yöntemi ise, bol bol su içmektir. Yüzünüzü sabahları soğuk suyla yıkayınız ve gözaltlarınıza birer adet buzu beze sararak kompres yapınız. Ayrıca patates , kivi ve salatalık dilimlerini yaklaşık 15 dakika gözlerinizin üzerinde bekletmeniz durumunda da gözaltı morluklarınızın azaldığını göreceksiniz. Son olarak, domates suyu ve kullandığınız çay poşetlerinin de gözaltı morluklarına iyi geldiğini belirtelim.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER