Bir ilişkiye yeni başlamışsanız, sadece duygularınızla hareket etmek yerine bazı konular üzerinde düşünmenizde fayda vardır. Sağlam bir ilişkiye başlamak, keyifli olduğu kadar çoğu zaman düşündürücüdür. Yeni bir hayatın sayfalarını açtığınız bu günlerde bir şeylerin nasıl olacağıyla ilgili endişeli olmanız çok normal. Ciddi bir ilişkiye başlamadan önce bilmeniz gerekenleri ve uzun süreli bir ilişkiye nasıl sahip olabileceğinizin detaylarını anlattık.

Sağlam Bir İlişkinin İpuçları Nelerdir, İlişkiyi Sağlam Tutmanın Yolları, Sağlıklı Bir İlişkinin İpuçları

Kadın-erkek arasında sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sağlam bir ilişki için tavsiyelerimiz şunlar;

Sağlam Bir İlişkinin İpuçları

 • Mükemmel Aşk Yoktur Aşk filmlerinde gördüğünüz aşkların gerçek hayatta olmadığı gerçeğini ne kadar çabuk kabullenirseniz, ilişkinizde bazı şeyler daha yolunda gider.Gerçek hayatta ilk görüşte aşk çok nadir gözlemlenmektedir. Sağlıklı bir ilişki için beklentilerinizi daha gerçekçi bir hale büründürür.
 • Kendinize de Zaman Ayırın Sevgili olmanız partnerinizle sürekli buluşmak anlamına gelmez. Sizin hayatınızda olduğu için kendi hayatından vazgeçmesini istemeniz, onun sıkılmasına sizinde kendi hayatınızdan vazgeçtiğiniz için pişmanlık duymanıza sebebiyet vermektedir. Bu yüzden hayatınızda ki doğal gidişatı değiştirmek yerine, birbirinizin hayatına dahil olmayı denemelisiniz.
 • Hayatınızdaki Tek Kişi O Değil Yeni bir ilişkiye başladınız diye ailenizi ve arkadaşlarınızı unutmamanız gerektiğini fark etmelisiniz. İlişkinin verdiği heyecanla hayatınızdaki diğer insanlara yeterince vakit ayırmamanız sizi sadece partnerinize bağlı birine dönüştürmekle kalmaz, sorunlarla karşılaşınca yanlız kalmanıza neden olur.
 • Diğer İnsanların Ne Düşündüğünü Önemsemeyin Hepimiz hayatımız hakkında diğer insanların bizi takdir etmesinden hoşlanırız. Ancak çevrenizde ki insanların ilişkiniz hakkında yaptığı yorumlara göre şekillendirmeniz doğru değildir. Başta aileniz olmak üzere arkadaşlarınızda partnerinizi size uygun bulmuyor olabilir ya da ilişkide sizi yönlendirmek isteyenler olabilir. Tabi ki onları dinleyin fakat ilişkiyi yaşayan sizsiniz ve hiçbir şey sizin hisleriniz kadar belirleyici olamaz.
 • Anı Yaşayın İlişkiniz ne kadar ciddi olursa olsun hemen gelecek planları yapmayın. İçinde bulunduğunuz anın tadını çıkarın unutmayın bu günler bir daha geri gelmeyecektir. Ne olursa olsun bir ilişkinin sonsuza kadar yaşanmayacağını, fakat yine de güzel şeyler yaşanabileceğini unutmayın.
 • Geçmişi Arkanızda Bırakın Sağlam ve yeni bir ilişkiye başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey, eski sevgililerinizi, kalp kırıklarınızı ve geçmişte kurulan hayallerinizi arkanızda bırakın. Geçmişle olan bağınızı koparmadan yeni bir ilişkiye başlamak sağlıksız olur. Tüm bu geçmiş ilişkilerden gelen yargılarınızla, şu anki partnerinizi kırabilir ve ilişkinize gerçekten zarar verebilirsiniz.

Yaşadığınız her an, her şey ile ilişki halindesiniz. Bazen bir süreç, bir çiçek ya da insan, bazen de sokaktaki bir kedi veya herhangi bir şey olabilir. Ne olursa olsun, sonuçta hepsi size bir şeyler anlatıyor. Hayat, size sizi, ilişkileriniz üzerinden öğretiyor.

İlişkiyi Sağlam Tutmanın Yolları Nelerdir?

Arya Akademinin kurucusu eğitmen Gülay Savaş, kadın-erkek arasındaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için dikkat etmeniz gereken hususları şöyle açıkladı;

Sağlıklı Bir İlişki İçin Olması Gerekenler

 • Güvenmek; Önce kendinize sonra da karşınızdaki kişiye güvenin. Güvenirseniz, ego yok olur.
 • Sevginin Temeli; Bağımlılık ilişkisi yerine sevgi ilişkisi kurun. “Diğerine sahip ol” diyen bir ego ve “Özgür bırak” diyen bir sevgi vardır. Sahiplenme duygusu diğerini öldürür. Bu durumda sevgi tamamen kaybolacak ve kocaman bir çıkmaz sokak oluşacaktır.
 • Özgür Bırakın; İlişkide olduğunuz insanlar tıpkı tohum gibidir. Saksıya aynı tohumu ekerken eşit aralıklarla yapmazsanız, tohum açamaz ve büyüyemez. İşte ilişkilerde aynen bu şekildedir. Mesafeleri korumalı ve karşılıklı olarak bazı özgürlükleri birbirinize vermelisiniz.
 • Empati Kurmak; Her insanın ayrı bir dünya olduğunu bilmelisiniz. Karşınızdaki insana empati kurun ve onu anlamaya çalışın.
 • Değer Vermek; İlişkideki değerler çok önemlidir. Bunların farkında olun ve önce kendi varlığınıza sonra da karşınızdaki insanın değerlerine önem verin.
 • İletişim Kurmak; Birbirinize karşı olan düşünce ve duyguları açıkça söyleyin. İlişkide net olmak, tıpkı diğer kurallar gibi önemli bir husustur.
 • Sürpriz Yapmak; İlişkide olduğunuz kişiye minik sürprizler yaparak, ilişkinizi besleyin.
 • Bakımlı ve Özenli Olmak; Önce kendinize ve daha sonra da ilişkinize önem verin, bakımlı olun.
 • Kabul Etmek; Her insanın özellikleri farklıdır. Onu olduğu gibi kabul etmeli ve değiştirmeye çalışmamalısınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER