Yeni başlayanlar yoga yaparken farkında olmadan hata yapabiliyor buda çabuk pes etmeye yol açıyor.Nedir bu hatalar derseniz gelin hep beraber yazımızı okuyalım.
1. Bütünleşme anlamına gelen yoga ruh ve bedenin birleştiği bir egzersiz türüdür.
Hem bedeni hemde ruhu besleyen bu disiplin, hayatın stresini atmak isteyenler tarafından yoğun ilgi görüyor. Yoganın faydalarını neye iyi geldiğini merak ediyorsanız, gelin yazımızı okumaya devam edelim.
Yeni başlayanlar için yoga kolay gibi görünebilir. Fakat hızlı sonuç almak için disiplinli olmak gerekir. Bu sebepten yeni başlayanlar hata yapabiliyor. Yoganın en önemli kuralı doğru nefes alıp vermektir. Yogaya yeni başlayanlar kendini rahat bırakmıyor ve kaslarını zorlayabiliyor.
2. Hendini rahat hissetmeyip aşırı heyecan yapmak yoga dersine yeni başlayan bir öğrencinin en sık yaptığı hatalardan biridir. Aslında herkes kendine odaklanmış durumda kimsenin sizi izlediği yok. Tek yapmanız gereken sakin olup eğitimi takip etmek ve kendinizi serbest bırakmak. Kafanızdan endişelerinizi, düşüncelerinizi bir kenara bırakın yanlız başınıza yoga yapıyormuşsunuz gibi sakin ve rahat olun.
3. Kendinizi kasmadan doğru nefes alıp verin. Yoga yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biride doğru zamanda nefes alıp vermektir.Yogaya yeni başlayanlar yanlış nefes alıyor hatta nefes alıp vermeyi unutabiliyor.Yoga eğitimini iyi takip etmek gerekiyor çünkü bazı hareketlerde nefes alıp vermek oldukca zorlaşabiliyor. Sakince nefes alıp verin asla geri plana atmayın eğitimde özellikle yardım isteyin.
4. Kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayın. Yogaya yeni başlayan birini uzaktan ayırt etmek hiç zor değildir. En sık yapılan hata sürekli etrafına bakmak ve kendine konsantre olmamaktır. Sürekli yanındaki kişilerle kendini kıyaslamak yogada yapılan en büyük hatadır. Herkesin seviyesi aynı olmaz ve yoga bir yarış değildir. Siz sadece kendi gelişiminize odaklanın. Unutmamalıyız ki en büyük eğiticiler bile bir zamanlar acemiydi.
5. Kendinizi çok zorlamayın bir yarışta değilsiniz. Hareketleri yanlış ve eksik yaparak kendinizi kanıtlamaya çalışmayın. Yoganın temel hareketlerini öğrenip amacını yerine getirmek gerekir. Vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz sınırlarınızı bilerek hareketleri yapmalısınız. Her hareketi yapacaksınız diye bir kural yoktur. Eklemlerinize, kaslarınıza ve kemiklerinize zarar vermeden hareketleri denemelisiniz.
6. Hergün yoga yapmaya çalışmak sürekli hareket yapıp vücudu zorlamak kadar yanlıştır. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Kendinizi çok zorlarsanız fazla yorulursunuz ve verim alamazsınız. En azından gün aşırı yoga yapıp kendinizi yormamanız gerekir Hızlı sonuç almaya çalışıp çabuk pes ederseniz yanlış yoldasınız demektir. Belli bir süre yoga yapıp sonra kaslarınızın hala yeteri kadar esnemediğini düşünmeyin. Bunun için zamana ihtiyaç vardır unutmamalıyız. Yogada ruh ve bedenin bir uyum içerisinde bütünleştiği bir disiplindir. Ruhumuzu ne kadar serbest bırakırsak bir o kadarda gevşeyip hareketleri daha düzgün yaptığınızı göreceksiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER