Spora yeni başlayanların ağır bir egzersiz yapması, faydalı olmaktan ziyade zararlı olabiliyor. En doğru yöntem bedeninize uygun bir egzersiz seçmektir. Bu sayede kas yırtılmaları ve ve yaralanmalardan korunmuş oluruz.

Egzersizlerde Yapılması Gerekenler

Birçok insan vücudunu tanımadan, egzersizlere alışmadan kapasitesinin üstünde ağır kaldırabiliyor. İşte spor sırasında en çok yapılan hatalar.


1. Egzersize başlamadan önce kasları ısıtmak : Spor yapmaya başlamadan önce mutlaka kaslarınızı ısıtmanız gerekiyor. Biraz yürüyerek kaskarınızı egzersiz yapmaya hazır hale getirebilirsiniz. Veya pedal çevirebilir stretching hareketleri yapabilirsiniz. Egzersizden önce biraz terlemek kan akışını hızlandırır. Egzersizi daha rahat yapmanızı sağlar. Isınmak kaslarınızın zarar görmesini engeller.

2. Egzersizi soğumadan bitirmek : egzersize başlamadan önce nasıl ki vücudumuzu ısıtıyorsak, egzersiz bitiminde de kasları rahatlatmak aynı şekilde çok önemlidir. Çoğu insanın yaptığı gibi, spor bitiminde duş alarak vücudu soğutmaya çalışmak aslında çok yanlıştır. Egzersizden sonra kasları rahatlatıp, kalp ritminizi normale döndürmelisiniz.
3. Doğru Egzersiz Tekniğini Öğrenmemek : İnsanlar genellikle spor yaptıktan sonra sırt omuz ve bel ağrısı çekmekten şikayet ederiz. Ne tür sporla ilgileniyor olursanız olun mutlaka bir eğitmen yardımı ve doğru teknikle çalışmamız gerekiyor. Doğru teknikleri öğrenmeden egzersiz yapmak yaralanmalara ve kas problemlerine sebebiyet veriyor.
4. Stretching Yapmamak : Ağır kaldırmadan önce kesinlikle kas esnetme hareketleri yapmak gerekir.düzenli olarak stretching yapmak kasların esnemesine yardımcı olup kazaları engellemektedir.

5. Su İçmek İçin Susamayı Beklememeliyiz : Spor esnasında vücudumuz çok fazla su kaybettiği için susamasak bile su içmemiz gerekmektedir. Bu sebepten spor yapmadan önce, spor esnasında ve sonrasında bol bol sıvı tüketmek gerekiyor.

6. Egzersizler Arasında Çok Ara Vermek : Egzersizler arasında hemen birini bitirip diğerine geçmek nasıl ki iyi değilse fazla ara verip tekrar başlamakta iyi değildir. Fazla beklemek kasların soğumasına yol açar ve kas yırtılması ve sakatlanmaları tetikler. Genellikle iki set arasında 30 saniye beklemek uygundur. Kendinizi dinleyerek kalp ritminize göre bu süreyi ayarlayabilirsiniz.

7. Çok Fazla Ağır Kaldırmak : Yaralanmaları engellemek için kaslarınızı koruyup size uygun ağırlığı bulmanız gerekir. 10-15 kere tekrar ederek kaldırabildiğiniz ağırlık size uygun ağırlıktır. 10 defadan az kaldırabiliyorsanız, daha hafif bir ağırlık kullanmalısınız.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER