Kişisel bakım, çevremizle yakın ilişkiler kurduğumuzda ilk izlenim için önemli rol oynayan ve hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi sağlayan kişisel temizlik kurallarının bütününü oluşturmaktadır. Kadınların erkeklere göre bakımlarına daha düşkün oldukları da bir gerçektir. Kişisel bakımla ilgili tüm merak ettiklerinizi ve iyi bir kişisel bakımın nasıl yapılması gerektiğini yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kişisel Bakım Nasıl Yapılır, Kişisel Bakım Çeşitleri Nelerdir, Kişisel Bakımın Önemi Nedir?

Günlük yaşamda yapılması gereken temel bakımlara kişisel bakım adı verilmektedir. Çocuk, genç ya da erkek kadın fark etmeksizin her dönemde kişisel bakım yapılmalıdır. Bireylerin kendine özen göstermesi ve kendine olan saygıyı sürdürebilmesi için önemli bir şeydir. Ayrıca, kişisel bakım yaparak daha sağlıklı olmak mümkündür. Sağlıklı ve temiz olmanın yolu bakımdan geçer.

Kişisel Bakım Çeşitleri

  • El ve ayak bakımı : El ve ayak tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ile başlar. Günlük hayatta en çok kullandığımız ellerimizin yüzlerce farklı yere temas etmesinden dolayı hijyenin  korunması çok önemli yer tutmaktadır. Tırnaklarımızı uzatmak istesek bile bakımına ve temizliğine özen göstermeliyiz. Gün boyu ayakkabı içerisinde kalan ayaklarımızın çeşitli hastalıklara yol açmaması için günlük yıkamalıyız ve hem el hem de ayaklarımız için özel bakım kremleri kullanabiliriz.
  • Vücut bakımı : Vücut bakımı denilince aklımıza ilk gelmesi gereken sık sık banyo yapmaktır. Vücut bakımında özel vücut losyonları kullanabiliriz. Koltuk altı temizliğine de özen göstererek vücudumuzun temiz kalmasını sağlayabiliriz.
  • Ağız ve diş bakımı : Dişlerimizi fırçalamak hem kişisel bakımımız için hem de sağlığımız için çok önemlidir. Eğer imkanımız varsa yemeklerden sonra fırçalamalıyız. Diş bakımımız için iyi bir diş fırçası ve diş macunu kullanmak gerekir. Ayrıca ağız kokusunu önlemek için ağız ve diş suyu da kullanabiliriz.
  • Genital bölge bakımı: Kişisel bir bakım kriteri olan genital bölge bakımı, hem manen hem de dinen önemli bir gerekliliktir. Tuvaletten sonra tuvalet kağıdı kullanmalı ve temizliğine dikkat etmeliyiz.
  • Kıyafet bakımı:  Kıyafet bakımı da tıpkı kişisel bakım gibi ilk izlenim için oldukça önemlidir. Kıyafetlerimizin temiz olması, hem güzel kokmamızı  hem de temiz görünmemizi sağlayarak etrafımıza iyi bir intiba vermektedir. Gün içerisinde parfüm de kullanarak ter kokusunu engelleyebiliriz.
  • Saç bakımı : saçlarımızı şekillendirmek için gün içinde kullandığımızı kimyasal maddeler dışında maşa, fön gibi saç şekillendiriciler de saçlarımızın yıpranmasına sebep olmaktadır. Ayrıca güneş ışığı,toz gibi etkenlerde saçlarımızı yıpratmaktadır. Ayrıca kötü kokmasına da sebep olmaktadır. Her gün düzenli yıkayarak, saç bakım ürünleri de kullanarak saçlarımızın her daim sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kişisel Bakım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişisel bakımın nasıl yapılması gerektiğine dair örnekler verelim; yüzünüzü yıkarken bol su kullanabilirsiniz. Banyo yaparken sıcak suyla vücuttaki kirleri iyice atamalısınız. Saçınızı bol suyla durulamalı ve şampuan, sabun vs gibi kalıntılar bırakmamalısınız. Tırnak bakımına özen göstermeli ve içerisinde pislik kalmayacak şekilde kesmelisiniz. Tuvalet sonrası ellerinizi sabunla bolca yıkamalısınız.

Kişisel Bakım İçin Yapılması Gerekenler

Kişisel bakımınız için öncelikle kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. Kendinizi önemli bir kişi olarak hissedip, temizlik ve bakım için gereken tüm ürünleri temin edin ve bakım yapmayı ihmal etmeyin. Kişisel bakımınız için yapmanız gerekenler çok pratik ve basit şeylerdir. Örneğin, düzenli olarak banyonuzu yapmalı, ağzınızı ve dişlerinizi temizlemeli ve giyeceklerinizi güzelce yıkamalısınız. Sadece bedeninizi değil, kullandığınız eşyaları ve ortamı da temiz tutmanız gerekmektedir.

Kişisel Bakımın Önemi Nedir?

Vücudu kirleten faktörleri yok ederek onu temiz tutmalı ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek bakterileri uzaklaştırmalısınız. Bakım ve temizliğinizi yaparken, temizlik kurallarına uymayı da ihmal etmemek gerekiyor. Parazit ve mikroplar nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların çoğu, bu kurallara uyulmaması ile kendini gösteriyor. Önce kendi sağlığınız ve daha sonra da başkaları için temiz olmak şarttır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER