Bir fincan yeşil çayın dünyadaki tüm kadınlar için en sağlıklı içecek olduğunu biliyor muydunuz ?

Yeşil çayda bulunan antioksidanların vücut üzerinde önemli ölçüde etkileri vardır. Ayrıca yağ yakımını sağladığı ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmektedir. Kanser ve bir çok hastalıkta sayısız fayda sağlamaktadır.

Sizin için hazırladığımız iş yeşil çayın inanılmaz faydaları :

Yeşil çay içerisinde çeşitli biyoaktif bileşenler barındırmaktadır.  Önemli bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay  vücutta ki hücreleri ve molekülleri hasardan korumak için serbest radikallerin oluşumunu azaltır. Bahsedilen serbest radikaller başta yaşlanma olmak üzere  birçok hastalığın oluşmasında önemli ölçüde rol oynamaktadır. Aynı zamanda yeşil çayda sağlık açısından önemli olan mineraller bulunmaktadır. Fakat yeşil çay alırken düşük kaliteli markalarda içeriğinde florür seviyesi yüksek olabilir buna dikkat edilmelidir. Bu sebeple kaliteli bir marka tercih edilmelidir.

Yeşil çay içinde bulunan bileşenler beyin fonksiyonlarını güçlendirmek ve sizin daha iyi algılamanızı sağlamaktadır. 1 fincan yeşil çay sizi sadece dinç tutmaz, beyin fonksiyonlarınızın çalışmasını da sağlar. Yeşil çay içerisinde bulunan kafein uyarıcıdır. Gerginliğe sebep olmadan kahveden daha güçlü bir şekilde uyarır. Yeşil çay bir çok kişi de kahveye nazaran daha çok enerji  vererek daha verimli olmalarını sağlamaktadır.

Yeşil çay üzerinde yapılan araştırmalarda sonuç şunu göstermiştir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. 10 sağlıklı erkek üzerinde yapılan araştırmada  yeşil çay enerjiyi %4 oranında arttırıyor. Fakat etkileri bireylere göre değişkenlik göstermektedir. Kafeinin de yağ dokularında ki yağ asitlerini harekete geçirerek, enerjiye dönüşmesini sağlar ve bu da performansı arttırır.

Yeşil çayda bulunan anti oksidanlar  kanser riskini azaltır. Kanser hücrelerin  orantısız  büyümesi ile oluşmaktadır. Oksidatif  zararı kanserin gelişimine sebep olur ve anti oksidanlar  ise hücrelerin hasarını önleyerek koruyucu bir etki sağlar. Yeşil çay son derece önemli bir antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple antioksidan riskini azaltır. Kadınlarda en çok görülen meme riskini  % 22 oranında azaltmaktadır. Erkeklerde  prostat kanserini %48 oranında azalttığı görülmektedir. Kalın bağırsak kanserinde %57 oranında daha az görülmüştür. Ancak yeşil çayı sütle içmek antioksidan değerini düşürmektedir.

 

Yeşil çay Alzheimer ve Parkinson riskini en aza düşürür, kısa sürede beyin fonksiyonlarını arttırır. Bu durum yaşlılıkta beyni de korumaya alır. Yeşil çay içinde bulunan kateşin bileşikleri potentally Alzheimer ve Parkinson riskini azaltmaktadır.

Diş sağlığını korur. İçeriğinde bulunan kateşinin biyolojik tesiri de vardır. Bazı çalışmalarda potansiyel enfeksiyonları ve bakterileri yok eder. Bu bakteri plak oluşumuna sebep olur ve diş çürümelerine sebep olur. Yeşil çay bu oluşumu engelleyerek ağız sağlığını iyileştirdiği gibi ağız kokularını da azaltmaktadır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER