Cildimiz bizi dış etkenlere karşı korurken, gün içerisinde birçok kimyasal etkenlerle karşı karşıya kalır. Cildimizde zaman zaman bazı değişiklikler meydana gelmesinin sebebi de budur. Özellikle cildi etkileyen güneş, cilt lekelerinin en büyük sebeplerinden birisidir. Sıcak yaz günlerinde  güneşe fazla maruz kalan ciltte lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Neredeyse her kadın cildinin bebek gibi pürüzsüz olmasını istiyor. İstediğiniz gibi olmasa da, güzelleşmek ve cildi beyazlatmak için yapmanız gerekenlerin hepsini tek tek sıraladık.

Cilt Beyazlatma Nedir, Cilt Beyazlatma Tarifi, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Cilt Beyazlatırken Alınacak Önlemler

Özellikle sıcak cilt alt tonu olan kişiler, yaz mevsiminde daha fazla esmerleşirler. Bundan dolayı beyaz kalmak bir ayrıcalık olarak görülür. Genellikle de bayanlar cilt beyazlatma yollarını arar durur. Bu yollardan bazısı tebeşir tozu veya kireç taşı gibi zararlı maddelerden de oluşabiliyor. Hal böyle olunca sağlık problemlerinin kapınızı çalması an meselesi! Cilt beyazlatma amacıyla üretilen maskeler de kimyasal içerik taşıdıklarından, uzun süreyle kullanılmaları halinde zararlı olabiliyor. Cilt beyazlatıcı maskeler yardımıyla bu tür olumsuzlukların önüne geçmek mümkün.

Cilt Beyazlatma Tarifi

  • 1 tatlı kaşığı lanolin ve 1 çorba kaşığı vazelini buharda eritin.
  • Karışıma 1 çorba kaşığı portakal suyu , 1 çorba kaşığı beyaz kil, 1 tatlı kaşığı taze elma suyu ekleyin.
  • Elde edilen karışımı temizlediğiniz cilde sürün.
  • 10 dakika kaldıktan sonra cildinizi temizleyin ve kurulayın.
  • Bu tarifi haftada 3 kez uygulayın.

Sadece bu maskeyi yaparak, cildiniz beyazlayacağını düşünmeyin. Tabi ki almanız gereken birkaç önlem var.

Cilt Beyazlatıcı Maske Yaparken Hangi Önlemler Alınmalıdır?

  • Güneş kreminizi yanınızdan ayırmayın Yukarıda belirttiğimiz tarifi uyguladıktan sonra, bir süre güneşe çıkılmaması gerekir. Eğer acil durum varsa ve güneşe çıkmanız gerekiyorsa, muhakkak güneş kremi kullanmanız gerekir.
  • Göz çevresi ve dudaklarımıza kesinlikle bu maskeleri temas ettirmeyin. Bu bölgeler hassas oldukları için kalıcı sıkıntılara sebep olabilir.

Domates Maskesi

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu maskedeki malzemeler herkesin evinde bulunan domates ve undur. Sadece bu iki malzeme ile cildinizi beyazlatmanız mümkün. Yarım domatesin kabuklarını soyup rendeleyin ve üzerine un ekleyip macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze sürün. 5 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi temizleyin. Bu maskeyi de yine haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Verdiğimiz iki maske de cildinizi nemlendirir, cilt rengini açar, gözenekleri temizler ve çil, yara gibi izleri hafifletir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER