Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamalarda obezite, sağlığı bozacak önemli ölçüde vücutta  aşırı yağ birikmesi olarak belirtmektedir. Obeziteyi belirlemek için BKİ ( Beden Kütle İndeksi ) değerleri kullanılmaktadır. BKİ’nin 30’un üstünde olduğu durumlarda obezitenin başladığının göstergesidir.

 

Obezite yaş, cinsiyet, genetik faktörler, hormonal ve metobolik faktörler gibi birçok sebebe bağlı olmakla birlikte yanlış ve aşırı beslenme ile yetersiz egzersizdir.  Obezite insülin direnci, safra kesesi hastalıkları, karaciğer yağlanması, inme , bazı kanser türleri, hipertansiyon gibi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra yağın iç organlarda ve karın bölgesinde toplanması diyabet, koroner arter hastalıklarına yol açmaktadır.

Obeziteyi tetikleyen başlıca sebepler yağlı, gazlı, şekerli ve hazır gıdalar olduğunu biliyoruz. Uzmanlar alışveriş esnasında abur cuburların olduğu reyonlara uğramamamız durumunda bizleri uyarıyor. Özellikle çocuklarla çıkılan alışverişte daha dikkatli olunması gerekirse  yolunuzu değiştirmeniz  gerektiğini özellikle vurguluyor. Abur cubur reyonunun sonunun obezite olduğunu belirtiyorlar.

Çocukların yemek yemesi genellikle sosyal bir durumdur ve akranları ile ailesini gözlemleyerek yeme davranışlarını ve tercihlerini değiştirebilirler. Çocukların yeme alışkanlıklarını aileleri şekillendirir.

Çocuklarınızın harçlıklarının nereye harcandığını muhakkak kontrol edin.

Her geçen gün artan obez çocuk sayısının arttığı dikkat çekmektedir. Genlerin sorumlu tutulduğu zannedilse de obezitede bu durum engellenebilir. Bu durumda okul kantinlerinden başlayarak çocuklarımıza verdiğimiz harçlıkları uygun bir şekilde kontrol etmeliyiz. Tek başına alışveriş yaparken neleri tercih etmesi gerektiği konusunda doğru yol gösterin.

Abur cubur reyonlarından geçmeyin

Çocuklarla çıkılan alışverişlerde renkli, dikkat çekici ambalajlı, çikolata, cips,gazlı meşrubat, hamur işleri ve kızarmış patatesleri satın alarak hep beraber tv karşısına geçip tüketiyorsunuz. Gördüğünüz bu ürünleri almayın, alırsanız yersiniz. Mutfakta gözünüzün önünde olursa yerseniz, misafir gelir yersiniz, çocukları bahane eder yersiniz hem de bitene kadar. Yani ailece zehirlenirsiniz. Abur cubur raflarının önünden geçerseniz hem alırsınız hem de yersiniz. Unutmayınız ki sizin zaafınız çocuklarınızın da zaafı olabilir.

Obezite tedavisinde uygulanması gereken başlıca  yöntem bulunmaktadır.

 

  • Diyet
  • Egzersiz tedavisi
  • Davranış değişikliği tedavisi
  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi tedavi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER