Bir diyetisyenin en çok maruz kaldığı soru; kilo verdiren en iyi diyetin ne olduğudur. Uzman diyetisyen Cenk Özyılmaz, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: ‘’ En iyi diyet, sürdürebildiğiniz bir diyettir. Sevmediğiniz şeyleri yiyerek uzun vadeli diyet yapamazsınız. Seveceğiniz sağlıklı şeyler bulamazsınız.’’ Tabağınızın yarısını sebze, çeyreğini tam tahıllılar ya da baklagiller, diğer çeyreğini ise proteinle doldurmanız öneriliyor. Elbette, her gün düzenli olarak 30 dakikalık egzersiz yapmak da zayıflamanızı hızlandıracaktır. Ayrıca, diyabet ve kalp hastalığı riskiniz de önemli ölçüde düşecektir.

Zayıflama İpuçları, Sağlıklı Zayıflama Nedir, Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

Metabolizmanın hızını arttırarak, hedefinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıda vermiş olduğumuz tavsiyeleri dikkate alın;

 • Akıllıca Doyun Doyma eşiğiniz, yani tatmin hissetmek için ihtiyaç duyduğunuz yemek miktarı, söz konusu tatlı gıdalar olduğunda daha yüksek oluyor. Bir oturuşta bir kutu çikolata veya kurabiyeyi mideye indirmek işte bu yüzden kolay. Daha hızlı doymak ve daha az kalori almak için, glisemik indeksi düşük yiyecekleri, ızgara et, yumurta ve kuruyemiş gibi protein kaynaklarını tercih edin.
 • Motive Olun Diyet ve antrenman için motivasyona ihtiyacınız olduğunda, bu zihin egzersizini deneyin: Kalp krizi, felç, kanser veya diyabet yüzünden kaybettiğiniz ve sevdiğiniz birini düşünün. O kişinin yüzünü gözünüzün önüne getirin, ismini söyleyin ve haberi alınca nasıl üzüldüğünüzü hatırlayın. Egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle aynı kaderi paylaşmayacağınızı hatırlayın.
 • Yemek Yapın Pek çok araştırma , evde yemek yapan kişilerin daha zayıf olduklarını ve daha uzun yaşadıklarını gösteriyor. Yoğun iş tempoma rağmen ben de akşam yemeklerimi evde yapmaya özen gösteriyorum. Hem diyetiniz bozulmaz hem de uzun süre tok kalırsınız. Benim favori tarifim, kinoalı somonlu karışık salata.
 • Kendinizi Test Edin Birkaç kilo alıp almadığımı kontrol etmek için genelde barfiks çekerim. Kendi vücudumu kaldırdığım için farkı anlamak kolay oluyor. Her zaman yaptığım 25 tekrar alışılmışın dışında zor gelirse, ya kilo almışım ya da güçsüzleşmişim demektir. O zaman duruma göre önlemimi alırım. Eğer barfiks çekmek size zor geliyorsa, işe 10 şınav çekerek başlayın.

zayiflama-diyetiSağlıklı Zayıflama Nedir, Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

Besin değeri yüksek ve dengeli bir beslenme programı ile, gıdalardan almış olduğunuz kalorinin gün boyunca harcadığınız kaloriden az olmasını sağlayıp vücudunuzdaki fazla yağların azaltılması için, ideal kilonuza inmenizi sağlayacak beslenme şekline sağlıklı zayıflama denilmektedir.

Sağlıklı Zayıflamanın Püf Noktaları

 • Egzersize mutlaka zaman ayırın. Günde 1 saat kadar enerjik aktiviteler yapmayı alışkanlık haline getirin.
 • Egzersiz yapmayı çoğaltın. Yürürken tepeleri tırmanın, hızlı adımlar atın, yürüyüşlerinizin arasına 1-2 dakikalık koşma periyodu ekleyin. Egzersizi çoğaltmanız, daha fazla kalori yakmanız demektir.
 • Haftalık egzersiz programına ağırlık kaldırma hareketlerini de ekleyin. Bunu yaparak, kalori yaktığınız gibi kaslarınızın da artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yemeğe başlamadan önce, porsiyonlarınızı ölçün ve abartmadan yeme alışkanlığı kazanın.
 • Lif bakımından daha zengin olan yiyecekler tercih edin. Lifli yiyecekler daha çabuk doymanızı ve daha az yemek yemenizi sağlar.
 • Suyu bolca tüketin. Günde 3 litre su içebilirsiniz. Egzersiz yapıyorsanız daha fazla da içebilirsiniz. Gün boyunca içeceğiniz su, atıştırmalarınızı sınırlandıracaktır.
 • Kendinize yiyecek kaydı tutun. Her gün yediklerinizi ve içtiklerinizi not edin. Bu sayede, daha az yemek yeme ihtimaliniz artacaktır.
 • Alkollü içecekler kalori almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle alkolü azaltın.
 • Yatmadan önce atıştırma alışkanlığınızı bırakın. Yatağa girmeden en az 2 saat önce yemeği bırakmalısınız.
 • Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin. Açlığınızı gidermek için de 3-4 saatte bir öğün veya atıştırmalık yiyebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER