Huzurlu ve mutlu olmanın yolu farkındalık’ tan geçer. Yaşamış olduğunuz anın farkında olmanız sorunlarınıza çözüm bulmanın yanı sıra sizi mutlu hissettirip mutlu olmanızı sağlayacaktır. Fakat hayatın zorlukları ve sıkıntılı yaşam gibi durumlarda zihinsel farkındalığı sağlamak oldukça zordur. Bu karmaşanın içinde Danny Penman ve Mark Williams’ın ‘’Farkındalık’’ adlı kitabındaki 3 dakikalık soluklanma meditasyonu’yla zihinsel farkındalığınızı geri kazanabilirsiniz.

  1. Aşama: Farkında Olmak

Elinizden geldiğince dik bir şekilde ayakta durun yada oturun ve gözlerinizi kapatın. Sonra iç dünyanıza dalarak, onun varlığını duyumsayın. ‘’Neler yaşıyorum şu an?’’ diye sorun.

Aklınızdan neler geçiyor? Elinizden geldiğince zihinsel olayları düşünce olarak kabullenin.

Neler Hissediyorsunuz? Hoş olmayan ya da rahatsız edici duygulara yönelin ve onları değiştirmeden varlıklarını kabullenin.

Hangi bedensel duyumları alıyorsunuz? Bedenimizi tarayarak kasılmaya ya da gerginliğe sebep olan duyumların farkına varın ve onları değiştirmeye çalışmadan kabullenin.

  1. Aşama: Derleme ve odaklanmak

Bütün dikkatinizi nefesinizin oluşturmuş olduğu fiziksel duyumlar üzerinde toplayın, nefes alırken karnınızı şişirin ve verirken inişini nefesin fiziksel duyumlarını daha yakından incelemiş olun. Bu süreci nefes alıp verirken gözlemleyin. Her nefesi şimdiki zamana yoğunlaşma olarak değerlendirin. Zihniniz dağılırsa dikkatinizi yeniden nefesinize odaklayın.

  1. Aşama: Dikkati yoğunlaştırmak

Şimdi farkındalık alanınızı nefesinizin çevresinde genişleyen duruşunuzu, tüm bedeninizi ve yüz ifadenizi kapsayacak duruma getirin. Bütün bedeniniz nefes alıyormuş gibi düşünün. Eğer bir gerilim yada rahatsızlık hissederseniz dikkatinizi yoğunluğa vererek nefesin bu duyumlar çevresinde ve içinde dolaştığını hayal edin. Böyle yaparak duyumlarınızı değiştirmeden keşfetmiş ve onlarla dostluk kurmuş olursunuz. Duyumlar artık dikkatinizi çekmemeye başlayınca tekrar tüm bedeninizin farkında olarak oturmayı sürdürün.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER