Siyah Noktalar Tedavisi

Siyah noktalar, oksitlenmiş kir, sebum ve ölü hücrelerin cilt gözeneklerini tıkamasından dolayı oluşur cildin görünüşünün mat, cansız ve sağlıksız olmasına neden olur. Sizlere vereceğimiz doğal reçetelerle siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

  • Karbonat

1 tatlı kaşığı karbonata biraz su ekleyerek hamur haline getirin ve bunu siyah noktalarınızın olduğu yerlere masaj yaparak uygulayın. 5 dakika cildinizde bekletip tekrar masaj yapın. Karbonatın peeling etkisi vardır ve cildi derinden temizleyerek sizi siyah noktalardan kurtarır.

  • Domates

Siyah noktalardan kurtulmak için domatesleri dilim dilim  kesin ve siyah noktalı cilde sürün. Domates suyunu cildinize 5-10 dakika masajla yedirin. Domates suyunda bulunan kimyasallar cildinize derinlemesine etki ederek yüzünüzü ölü hücrelerden ,sebumdan ve birikmiş kirden arındıracaktır.

  • Deniz tuzu

Deniz tuzuna biraz su ekleyip, bu karışımı avucunuza alıp, siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın.5 dakika bekleyin ve cildinize masaj yapın. Deniz tuzunun içindeki mineraller cildinizin pul pul görünümünden kurtaracak , gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

  • Portakal kabuğu

Portakal kabuğunu bırakın güneşte kurusun ve kuruduktan sonra rendeleyerek toz haline getirin. Gül suyu ile karıştırarak hamur elde edin ve siyah noktalı yerlerinize uygulayın. Kuruduktan sonra nemli eller ile bu bölgelere masaj yapın. Ardından soğuk su ile durulayın.

  • Mercimek

Robotta toz haline getirdiğiniz mercimeğin içine 1 çay kaşığı nohut tozu ve bir tutam zerdeçal ekleyin. Elde edilen karışıma biraz su ekleyerek  macun kıvamına geldikten sonra dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize sürün ve ardından soğuk su ile durulayın.

  • Limon ve şeker

1 tatlı kaşığı şeker ve yarım limon ile karıştırın. Siyah noktalı bölgelere uygulayın ve ardından soğuk su ile yıkayın. Ayrıca yarım saat boyunca cildinize sabun sürmeyin. Şeker gözeneklerdeki siyah noktaları temizleyecek, limon ise cilt tonunuzu düzenleyecektir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz bu tedavi sizin için uygun değildir.

  • Karabiber

2 çay kaşığı biber tohumunu ezdikten sonra biraz su ekleyerek hamur kıvamına getirin. Siyah nokta bulunan bölgelere sürün ve 15 dakika bekleyin  ardından durulayın.

  • Tarçın

2 çubuk tarçını robottan geçirip toz haline getirin. 1 yemek kaşığı tarçın tozuna biraz su ve birkaç damla zeytinyağı ekleyip macun kıvamına getirdikten sonra siyah nokta olan bölgelere masajla uygulayın.15 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER