Saçın Yağlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçın normal oranda yağlanması aslında kötü bir şey değil çünkü normal oranda yağlanma saçın hem güneş ışınlarına karşı hemde çevresel faktörlere karşı koruma görevini sağlamaktadır. Saçın yağlanmaması için ne yapılmalı? diye kafanızda soru işaretleri var ise yazımızı okumaya devam ediniz. Bu yüzden uzmanlar genelde saçların yağ oranını fazla düşmemesi için sürekli olarak şampuanlarla saç yıkanmasından kaçınmayı tavsiye eder. Tabi işin bi diğer yüzü de saçların fazla yağlanıp rahatsız edici duruma gelmesidir. Buda saçın çabuk kirlenmesine, verdiğimiz modelin bozulmasına ve hacmini kaybetmesine neden olabilmektedir. Tabi bunu önlemenin de çeşitli yolları bulunmaktadır biraz bunlardan bahsedelim.
Yağlanmayı önlemek için;
Saçlar sık yıkanmalıdır ancak günlük şampuanla yıkanmamalıdır. Çünkü günlük şampuan kullanımı saçın ve saç derisinin fazla kurumasına neden olabilmektedir. Kuruyan saç ve saç derisi kendini kurumak için daha çok yağ üretmektedir. Haftada iki yada üç defa şampuan kullanılmasını öneririm. Geri kalan yıkamalarda suyla durulanması saçta biriken yağların temizlenmesine yardımcı olacaktır. şampuan seçimi yapılarak yağlı saçlar için olanlardan yana tercihinizi kullanırsanız yağlanmayı önleme yolunda adım atmış olursunuz.
Krem seçimi yaparken da fazla saçı ağırlaştıracak kremlerden kaçınmak gerekir. Zaten yağlanarak ağırlaşan saç tellerine ağır bir saç kremi de uygulandığın da saçın sönük kalmasına neden olabilmektedir. Saç kremi kullanırken de saç uçlarına değilde daha çok saç köklerine uygulamanız tavsiyemdir.
Ayrıca saç düzeltmede kullandığımız jöle, sprey gibi ürünleri de fazla kullanmamaya dikkat edilmelidir bunlar saçların yağlı görünmesine sebep olabilmektedir.
Düzenli olarak saç kırıklarını aldırmak gerekir. saçlarımızı sıkı bağlamamak lazım ve saç maşasından olduğunca uzak durmak gerekir çünkü saçın kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca beslenmenize de dikkat edilmesi de saç yağlanmasında önemli bir faktördür.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER