Koşu, kilo verme amacı olmadığı sürece genellikle zor olduğu düşünülen insanların tercih etmediği bir egzersizdir. Fakat sabahları koşu yapılır ise bir çok olumlu sonuç alınacağı kesindir. Günde sadece 5 dakika koşmanın bile ömrü 3 yıl uzattığını biliyor muydunuz? Sabahları koşu yapmak fizyolojik ve psikolojik olarak bedeninize birçok katkı sağlıyor.
Sabahları koşmanın faydaları neymiş gelin beraberce okumaya devam edelim.

Sabah Koşusunun Faydaları
1. Kan Basıncını Dengeler : Her gün özellikle sabahları koşmak kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyonunuz varsa düşürür. Her ne kadar kan basıncını anlık yükselten bir aktivite olsada uzun vadede hem erkekler hem hadınlarda diyabet, tansiyon ve kolesterolü dengeler. Ne duruyorsunuz sevdiğiniz müzikleri açıp koşmaya başlayın sağlıklı yaşama ilk adımı atmış olun.
2. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır : Koşmanın kalp hastalıkları riskini %50 oranında azalttığını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar göre her sabah koşan bireyin hiç koşmayan kişilere göre kalp hastalıkları görülme oranı %30 daha azdır. Sadece haftada 2 gün en azından 10 dakika hafif tempoda koşmak sizi kalp hastalıklarına karşı korur.
3. Zihinsel Olarak Güçlendirir : Bütün egzersizler kanda ki oksijen oranını yükseltir. Oksijen zengini kanın vücudunuzda dolaşmasına olanak sağlamak sizdece iyi fikir değil mi? Bu sayede oksijen zengini kan beyninizden geçere zihin performansınızın da artmasına sebep olacaktır. Sabahları koşmak ruhunuzu rahatlatıp zihninizi güçlendirecektir. Psikolojinizde olumlu yönde etkilenir. Ayrıca alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz daha az görülür.
4. Kendinizi Daha Sağlıklı Hissedeceksiniz : Zaman zaman kötü dönemlerden geçeriz. Herşey yolunda olsa dahi sabahları koşmak kendinizi daha pozitif hissetmenizi sağlar. Koşmak alışkanlık haline gelince daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz. Her sabah koşan kişinin ertesi günü istekle beklediğini sizde çevrenizde gözlemleyebilirsiniz.
5. Daha İyi Uyursunuz : Gece uyumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Her sabah düzenli olarak koşunca bu sorun ortadan kalkacaktır. Daha düzenli uyuyup, iyi bir gece geçireceksiniz. Eminiz ki gün içerisinde daha aktif olmanıza yardımcı olacaktır. Düzenli olarak koşunca vücudunuz uykuya geçmeniz için vücut ısnızın düşmesini daha kolay sağlar. Böylece kısa sürede uykuya dalabilirsiniz.Kaliteli uyku periyoduna sahip olursunuz. Koşu parkurları uyuma zorluğu çekenler için ilaç gibi gelecektir.Depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan kişiler için koşu ideal bir egzersiz türüdür.

2 YORUMLAR

CEVAP VER