Kulaklarınızı şimdiye kadar kulak çöpü ile temizlediyseniz yanlış yaptınız. Çünkü kulak çöplerinin geri dönüşü olmayan zararları olduğunu biliyor muydunuz ?
İşte size tüm bilinmeyenleri ile kulak temizleme çubukları…


Kulak pisliği bizi çok rahatsız eden ve çoğumuz için bunu temizlemenin tatmin edici tek yolu olarak kulak çöpü kullanırız.
Temizlik ve tazelik hissi insan oğlu için vazgeçilmez bir olgudur. Eğer iradeniz güçlü ise kulak çöpü kullanma alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçin. Faydasından çok zararı olan kulak temizlemenin gereksiz yere temizlenmesi ise doktorların kapısını çalmanıza sebep olacaktır.
Kulaklarınızı temizlediğinizi sandığınızda bile geriye doğru ittiğiniz pisliğin farkında bile değilsiniz. Ayrıca kulak kanalının daha da derine itiyor olma olasılığını da göz ardı etmemek lazım. Kulak pisliğinin aynı zamanda anti mantar ve antibiyotik özellikleri bulunmaktadır. Kulak çöpü ile çok fazla temizlemekte dış kulakta egzama gibi hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca kulak çöpü ile kulak zarını delebilme hastalıkları da oldukça fazla.


Eğer kulak çubuğu kullanmadan duramayanlardansanız bu kullanımı maksimum ayda 3’e düşürün. Sadece banyo sonrasında kulağınızı temizleyin. Sıcak sonrası eriyen pisliği temizlemek daha kolaydır. Tırnağınızı pamuğun başladığı yere koyun ve nazikçe kulağınızı temizleyin. Bu metot kulak çöpünü gereğinden fazla sokmanızı engeller. Ayrıca pislik kaldı mı diye sıkıntı etmemeye gayret gösterin.


Uzman önerileri kulak çöpünü tamamen bırakmanız yönünde. Hatta haftada bir gün yatmadan önce bir göz damlalığına zeytin yağı veya bebek yağı ile doldurun. İki kulağınıza da 3’ er damla damlatın ve kulağınızın kıkırdağına hafif hareketlerle masaj yapın. Daha sonra yağın damlamaması için kulaklarınızı pamuk ile tıkayın. Ertesi gün banyoya girdiğiniz de elinize hidrojen peroksid alın ve kulağınıza sürün. Bu köpürecek ve yumuşamış olan kulağınızda ki pisliği de beraberinde götürecektir. Böylelikle kulağınız da tertemiz olacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER