Mayonezli Balık Hazırlanışı

malzemeler

1 kg. kefal
4-5 adet yumurta
1 adet kıvırcık salata
1 adet havuç
Yarım limon
Tuz , karabiber
Rus salatası malzemeleri

Hazırlanışı

Balığı yıkayıp temizledikten sonra olduğu gibi haşlayınız. Derisini, kemiklerini çıkardıktan sonra balığı küçük parçalara doğrayınız. Rus salatasını hazırlayıp, kayık servis tabağına koyunuz. Üzerine ayıklanmış balık etlerini balık şeklini vererek ekleyiniz. Etlerin üzerini mayonez ile kaplayınız.Mayonezin üzerine bıçak ucuyla pullar yapıp,salatalık turşusundan solungaçlar,havuçtan ağız,bezelye tanesinden göz yaparak aynen balık şeklini veriniz. Etrafına kıvırcık salata, haşlanmış yumurta koyarak süsleyiniz ve servis yapınız.
Levrek ve palamut balığından da yapabilirsiniz.
Balığı haşlarken iri parçalara doğranmış soğan,kereviz,havuç,defne yaprağı, tuz,karabiber, biraz limon suyu veya sirke ile haşlanır

veya

1) Bir tencereye 8 bardak su, 1 adet havuç, 1 baş soğan, 1 diş sarımsak, 2 çorba kaşığı tuz ve pulları kazınmış, iç ve kulak tabir edilen malzemeleri temizlenmiş, enliğine doğru ikiye kesilmiş ve iyice yıkanmış 1000 gram ağırlığındaki beyaz etli bir balık koyduktan sonra, kapağı kapatılmış olarak tencereyi kuvvetlice ateşe oturtmalı ve su kaynar bir hal aldıktan sonra balıkları ancak 4 ile 6 dakika haşlamak, sonra da balıkları sudan çıkararak soğumaya bırakmalıdır.
2) Diğer taraftan da bir kaba 2 büyük sarı patates ile üstlerini iyice kaplayabilecek kadar su doldurduktan sonra, patatesler pişmiş bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 25 dakika haşlamak sonra da haşlanmış hu patateslerin kabuklarını soyarak bunları aşağı yukarı birer santim en ve boyunda parçalara kesmeli, sonra da kesilmiş patateslere, 1/2 bardak da mayonez ilâve ederek karıştırmak suretle mayonezi patateslere huladıktan sonra hunları uzunca bir tabağa tıpkı bir balık şeklinde düşenmelidir.


3) Balıklar iyice soğuyunca bunların deri ve kılçıklarını ayıkladıktan sonra küçük parçalara ayırmalı, sonra da küçük parçalara ayrılmış bu balıklara, bir bardak mayonezin yarısını ilâve ederek iyice karıştırmak suretle mayonezi balıklara bulamalı, sonra da mayonez bulanmış hu balıkları tabağa uzun döşemiş olduğumuz patateslerin üstlerine yerleştirmeli ve el ile düzeltmek suretle bunlara da bombemsi ve uzun bir halik şekli verdirilmelidir.
4) Bilâhare tabakta uzun şekil verdirmiş olduğumuz bu balığın üstüne, kalan mayonezi de düzgün bir şekilde sıvadıktan sonra, balığın etrafını gayet ince kıyılmış yeşil salata ile çevirmek suretiyle süslemeli ve servis yapmalıdır.

Kıymalı Yumurta tarifi için tıklayınız..

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER