Damarların baş düşmanı kolesterolle baş etmenin en etkili yolu bilinçli beslenmeden geçer. Ancak çoğumuz şarap düşürür, kırmızı et ve yumurta hiç yememeli, zeytinyağı kalorisizdir gibi kulaktan dolma bilgiler ile hareket ederiz.

Bilinenin aksine, kolesterol kandaki yağ oranı değildir. Her vücutta bulunan hücre zarı ile bazı hormonların oluşmasında kullanılan ve büyümeyi sağlayan kolesterol karaciğer ve hücreler arasında ki yolculuğunu kan vasıtasıyla gerçekleştirir. Kandaki fazla miktarda kolesterol, damarları tıkar. Damar sertliği olarak bilinen bu tıkanıklık ; kalp krizine hatta felçlere bile sebep olabilir. Damarları tıkayan  kolesterolün yükselmemesi gerekir. Kolesterolü düşürmenin en etkili yöntemi ise bilinçli beslenme ve diyettir. Çünkü kolesterolün büyük çoğunluğu vücut tarafından üretilirken, ¼ besinler yoluyla alınır.

Kolesterol hakkında bilinen yanlışlar

Zeytinyağı sınırsız kullanılmalıdır !

 

Günlük alınan enerjinin % 25 ile %30’u yağlardan gelmelidir. Bu yağlarında yaklaşık %7 ile %10 ‘u doymuş, %10 ‘u tekli doymamış , %10 ile %15 ‘i çoklu doymamış yağ asitlerinden alınmalıdır. Zeytinyağı çoklu doymamış yağ asiti olduğundan mutlaka diyette yer verilmelidir. Fakat çoklu doymamış yağ asitlerini unutmamak şartıyla. Günlük yağ gereksinimi için zeytinyağı ile birlikte mısırözü yağını eşit miktarda  karıştırıp yemeklerde ve salatalarda bu karışım kullanılmalıdır.

Kuru yemişin zararı yoktur !

Badem fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar kalp sağlığı açısından değerli yağ asitlerine sahip olduğundan beslenmede yer verilmelidir. Ancak yağlı tohumlarının yağ içeriğinin  yüksek olması nedeniyle fazla miktarda tüketilmesi kolesterol oranını düşürmez. Günlük 2 adet ceviz veya 8-9 adet fındık yeterli olacaktır.

Süt yoğurt peynir çok zararsızdır !

Süt ve süt ürünleri diğer besin gruplarından farklı olarak tüm besin öğelerini içerir. Bu sebeple doymuş yağ oranı yüksek bu besinlere mutlaka günlük beslenmede sınırlı oranda yer verilmelidir. Bu besinlerdeki görünmeyen doymuş yağları azaltmak için süt, peynir ve yoğurt az yağlı veya yağsız olarak tercih edilmelidir.

Yumurta kesinlikle yenilmemelidir !

Bir yumurta 213-220 mg kolesterol içermektedir. Haftada 1-2 defa haşlanmış yumurta 1 kibrit kutusu beyaz peynir yerine geçer.  Yumurtayı haşlanmış, yağsız tavada omlet veya bol sebzeli menemen şeklinde tercih edebilir. Dikkat edilmesi gereken ise o hafta içerisinde başka besinlerde yumurta almamaktır.

Kırmızı et yerine beyaz et yenmelidir !

Tavuk yada balık da kırmızı et gibi hayvansal gıdalar sınıfına girer. Bu grup gıdalar belli oranlarda kolesterol içerir. Bu nedenle hiçbir hayvansal besin sınırsız yenmemelidir. Önemli olan bu besinleri yenilme sıklığı ve miktarıdır. Yağsız kırmızı et haftada 1-2 defa olmak şartıyla 100 gram kadar tüketilmelidir.

 

Şarap kolesterolü düşürür !

Kırmızı şarap içeriğinde bulunan flavanoidler sayesinde, iyi kolesterol olarak bilinen HDL ‘nin artmasında olumlu etkiye sahiptir. Fakat bu faydalı madde sadece kırmızı şarapta değil birçok besinde bulunur.

Posalı yiyecekler yenmemelidir !

Kolesterol düşürücü diyet uygulanırken dikkate edilmesi gereken en önemli nokta, posalı besinlerin arttırılmasıdır. Posa ; safra asitlerinin emilimini engelleyerek karaciğerde kolesterol sentezi için gerekli öncü öğelerin konsantrasyonunu azaltır. Yulaf, arpa, pirinç kabuğunda bulunur.

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER