Kalp hastalığı, dünyanın en yaygın hastalıklarının başında yer almaktadır. Günümüzde hemen hemen 3 kadından birinde bulunan kalp rahatsızlığından dolayı; hipertansiyon, aşırı kilo, diyabet, kan yağların yükselmesi, menopoz gibi risk faktörü yüksek hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda kalp hastalığı erkeklere oranla daha geç fark edildiğinden, risk oranı daha yükseklere taşınmaktadır.

Kalp Krizi Nedir, Kalp Krizi Ağrıları Nasıl Oluşur, Kalp Yetmezliği Sonucu Neler Yaşanır?

b_kalp

Aşağıdaki vakaların görülmesi durumunda, mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.
* Eskiden yapılan uzun yürüyüşlerin şuan yapılamaması
* Nefes kesilmesi
* Çabuk yorulma
* Göğüs yanması
* Göğüste baskı, basınç hissedilmesi
* Yük taşımada zorlanma yada tok karınla yürümede zorlanma
* Yokuş yukarı veya hızlı yürürken kalp daralması yaşama
* Yürürken sol kolda uyuşma veya ağırlık hissi

Bu tür durumlarda doktorumuza başvurup gerekli tetkikleri mutlaka yaptırın.

Kalpte Oluşan Her Ağrıya Dikkat Edilmeli Mi?

Kalp 24 saat çalışan bir organ olduğundan kesinlikle dikkat edilmesi gereken an başta ki kalp(2)organlardandır. Damarlardan birinin tıkanması yada kalbe oksijen gitmemesi gibi durumlarda kalp krizi meydana geleceğinden sürekli dikkat edilmesi gerekmektedir.Sadece bununla kalmayıp ağrısız olan kalp hastalıklarında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kalp Krizi Ağrıları;

Boyun, göğüs, kol, parmaklarda ağrı, baskı hissiyatı, vücutta uyuşukluk, karıncalanma gibi durumlarda acilen doktorunuza başvurup gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekir. Sonradan olası bir kalp krizi ile karşı karşıya kalmamak açısından, önceden tedbir almak en doğru tercih olacaktır.

Kalp Krizi Ağrılarının Nedenleri

* Sigara, alkol, uyuşturucu
* Hipertansiyon
* Kan yağlarının yükselmesi
* Ailede kalp hastalığının yatkınlığı
* Şişmanlık
* Hareketsiz yaşantı
* Diyabet
gibi nedenlerden dolayı kalp krizi veya kalp hastalıklarına yatkınlık artmaktadır.

Kalp Yetmezliği Nedir, Kalp Yetmezliği Sonucu Neler Yaşanır?

Kalp yetmezliği, kalbin zayıflaması ve kan pompalama görevini yapamaması sonucu ortaya çıkar. Kalp kaslarının zayıflaması ise, kriz sonrası oluşan hasarlardan ve kan basıncının artarak virüs enfeksiyonlarının ortaya çıkmasından dolayı olur. Kalpte bulunan tek yönlü 4 kapakçık, kanın tek yönlü olarak akmasını sağlarlar. Bu kapaklardan herhangi birisi açıp kapama işlevini aksatırsa, kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Bunun sonucu olarak da, kan dolaşımı yavaşlar ve vücut için gerekli olan oksijen yeteri kadar pompalanamaz. Kalpte biriken kan, basıncın artmasına sebep olur. Kalpte artan basınç, vücutta bulunan diğer organları da etkiler. Kalpte biriken kanın bir miktarı akciğerde birikerek, akciğeri sıvı ile doldurabilir. Kan dolaşımının zayıflaması sonucu, bacaklarda kan birikmesi oluşur ve şişlikler yapabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER