“Hiç halim yok, ateşimde yükselmeye başladı, burnumda akıyor. Grip miyim acaba nezle mi?” Sürekli olarak birbirine karıştırılan ve yanlış uygulanan tedavi sonrası iyileşme süresinin uzadığı iki farklı hastalıktır, Grip ve Nezle. Bu hastalıkların aynı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Uzmanlar nezle ve gribin tedavi yöntemlerinin farklı olduğunu, nezlenin genellikle ayakta tedavi edilebileceğini, gribin ise yatak istirahati gerektirdiğini söylüyor.

Grip ve Nezle Arasındaki Farklar, Gribin Belirtileri ve Korunma Yolları, Nezle Belirtileri ve Korunma Yolları

Kış aylarının kendini göstermesiyle sıcaklığın düşmesi  vücut direncimizin düşmesine sebep oluyor. Bu sebeple virüslere karşı savunma gücü azalmakta ve bu dönemde sıklıkla gribal enfeksiyonlar görülmektedir.

Grip Nedir?

Grip ve nezle aynı yollardan kişiden kişiye solunum yoluyla bulaşır. Fakat grip nezleden daha yaygın olarak hapşırma ve öksürmeden havaya virüslü su damlacıkları dağılarak bulaşır. Özellikle 65 yaş üstü olanlarda zatürre gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Kalp hastalarında ölüme dahi sebep olduğu görülmüştür.

Grip Hastalığının Belirtileri ve Gripten Korunma Yolları

Grip olduğunuzda  yüksek ateş, titreme , kaslarınızda ağrı, baş ağrısı, yataktan kalkamayacak kadar bitkinlik, sürekli uyuma hissi, öksürük, ağızda ve boğazda kuruluk hissi ile kendini gösterir. Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerde görülmektedir. Ortalama 7 ile 10 arası sürer.

Gripten Korunma Yolları

Grip birçok kişiyi ciddi olarak etkilemese bile bazı kişiler için hastalık oldukça tehlikelidir. Bünyesi zayıf olan kişilerde her yıl düzenli olarak aşı olmaları gerekmektedir. Özellikle 65 yaşın üstünde olan kişiler ve kronik akciğer hastası olanlar, kalp ve böbrek hastaları, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve sürekli ilaç kullanan hastalar mutlaka sonbahar mevsiminde hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte  aşı yaptırmalıdırlar. Kendinizi ne kadar sağlıklı hissetseniz de mutlaka bunu doktorunuzdan talep etmelisiniz. Aşı size grip mevsimine girerken bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenize imkan verecektir.

Grip aşısı
hamile bayanlar ve yumurtaya alerjisi olan kişiler için önerilmez. Gripten korunmanın klasik yolları da grip olan kişiyle fazla temasta bulunmamak, kalabalık ortamlarda bulunmamak, ellerimizi sık sık yıkamak , bol bol meyve sebze yiyin, ve sigara içmeyin olabildiğince dinlenin ve bunun gibi  birkaç basit yöntemle hastalığı önleyebilirsiniz.

Grip olduğunuzda vücut ısınız normal seviyeye ininceye kadar yataktan çıkmayın. Vücut istirahati virüslerle savaşmanıza yardımcı olacaktır. Bol bol sıvı gıdalar alın eğer doktora gitmediyseniz aspirin veya parol gibi ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak çocuklarda doktora gidilmesi tavsiye edilir bilinmeden ilaç kullanılmamalıdır. En önemlisi kronik bir hastalığınız varsa astım gibi mutlaka doktora gidiniz.

Nezleyi genellikle soğuk algınlığı olarak adlandırırız ve gribe göre daha hafif seyreder. Kış hastalıklarında en yaygın olanıdır.

Nezlenin Belirtileri ve Korunma Yolları

Burun akıntısı ile başlayan nezle, hapşırma, burun tıkanıklığı, öksürük, koku ve tat alma duyumuzun azalması, gözlerde kızarma ve sulanma ile yanma belirtileri, boğaz ağrısı ile kendini göstermeye başlar. Ateş normal derecededir. Ama bu bazı kişilerde yükselebilir. Bir çok hastada bitkinlik, yorgunluk halleri görülür. Hastalık maksimum 1 hafta içerisinde kaybolur.

Nezleden Korunma Yolları

Nezlenin gripte olduğu gibi aşısı yoktur. Nezleden korunmanın en kolay yolu temizliktir. Gripte olduğu gibi kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınmalıdır. Nezle olan kişilerle temasta bulunulmamalıdır. Hapşırma ve öksürme esnasında ağız ve burun mendil ile kapatılmalıdır. Kullanılan mendil çöpe atılmalıdır.

Grip ve Nezle Arasındaki Farklar

  • Nezle; burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve alında dolgunluk hissi verir.
  • Nezle; erişkin insanlarda ateşli şekilde olmaz.
  • Genelde boğaz ağrısıyla başlayan nezle, 4-5 gün sonra burun akıntısı ve tıkanıklığına neden olur.
  • 1 haftalık bir süreden sonra hastanın şikayetleri azalır ve kendini iyi hissetmeye başlar.
  • Grip, nezleye göre daha ağır şekilde hissedilir.
  • Gripte 38 derece ve üzeri ateş olabilir. Bu ateş birkaç gün sürebilir.
  • Grip; şiddetli kas ağrıları, halsizlik ve baş ağrısına neden olur.
  • Grip olan hastanın şikayetleri, ortalama olarak 10 ile 14 gün arası sürebilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER