Doğa Ve Yaşam

Doğanın eli size ne kadar değiyor. ? Eviniz de ne kadar kimsayallara yer veriyorsunuz ? çamaşırlarınız sürekli okyanus ferahlığı mı koksun istiyorsunuz.? Bu ürünlerin sizin sağlığınızı nasıl tehlikeye attığını biliyor musunuz. ?Sağlıklı yaşam artık herkesin ele aldığı önemsediği bir konu. Herkesin bilinçlenmesine rağmen yine de hastalıkların sürekli artıyor olması birşeyi yanlış yaptığımızı göstermektedir. İşte sizlere küçük birkaç öneri ile daha sağlıklı bir yaşama devam edelim.

Sağlıklı Yaşam İçin Bazı öneriler:

  • Öncelikle herşeyimiz parfüm koksun diye uğraşmayalım. Annelerimizin, ninelerinizin yaptığı gibi biraz eskiye dönelim ve kül uygulamasıyla çamaşırlarımızı yıkamayı tercih edelim. Eğer buna vaktiniz yoksa size evinizde kendi hazırlayabileceğiniz doğal çamaşır deterjanı tarifini verelim ve bunu uygulayın.

1 kg. boraks , 1 kg karbonat , 1 kg. çamaşır sodası ve 1 adet zeytinyağlı saf sabun tercihinize göre esans ( lavanta, limon gibi )

Bu tarifle yaklaşık  3,5 kg doğal çamaşır deterjanı elde edebilirsiniz.

  • Cam sil yerine sirke kullanın. Elma sirkesinin her derde deva olduğunu biliyor musunuz? Bunu hem camlarınızı, aynalarınızı silerken, hem armatürlerinizi parlatmak için hatta parkelerinizi parlatmak için bile kullanabilirsiniz.Ayrıca camlarınızı parlatmak için silme suyunuzun içine 1 avuç kadar kaya tuzu atabilirsiniz.

  • Diş macunları yerine hem uygun fiyata hem de organik olan karbonatı kullanabilirsiniz. Bu sayede dişlerinizin olduğundan daha fazla beyazlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Mobilya cilanızı kendiniz yapın. İşte size tarifi ¾ su bardağı zeytinyağı, ¼ su bardağı damıtılmış beyaz sirke , 1 tatlı kaşığı limon suyu, sprey şişesi tüm malzemeleri karıştırarak kullanabilirsiniz.
  • Artık deterjan yemek istemiyorsanız kendi bulaşık deterjanınızı kendiniz yapın.

işte size tarifi : 2,5 fincan kaynar su, 1 yemek kaşığı boraks, 1 yemek kaşığı çamaşır sodası, 2 çorba kaşığı beyaz sirke isteğinize göre uçucu yağ

tüm bu malzemeleri karıştırarak kullanabilirsiniz.

  • Ayrıca sirkenin çok güçlü bir antibakteriyel olduğunu biliyor muydunuz. Cildinizi temizlemede dahi kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi aktardığımız küçük detaylarla sizde doğaya el uzatıp daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER