Sıkı ve düz bir karın ile fit görünmeyi başta bayanlar olmak üzere herkes ister. Bunun için kaslarımızı çalıştırmak kadar yan karın kaslarınıda çalıştırmamız çok önemlidir. Belimizde oluşan yağlanma bütün kadınların büyük derdidir. Pantolondan taşan yağ görüntüsü artık görmek istemiyoruz. Kurtulmak için hayatımıza egzersizleri sokmamız gerekiyor. Nedir? diye soracak olursanız gelin yazımızı okumaya devam edelim.
1. Karın kaslarımızı çalıştırmak için en iyi yöntemi crunch egzersizidir. Bisiklet hareketi ile birleşince hem bel çevresi hem de karın kaslarını forma sokmak için idealdir.
Nasıl yapılcağına gelince matınızın üzerine sırt üstü yatın. karın kaslarınız düz olsun kendinizi yere doğru itin. Ensenizin üzerinde ellerinizi birleştirin. 45 derecelik açı ile sağ diziniz yerde olsun ve çene hizasına doğru çekerken aynı anda sol bacağınızıda düz bir şekilde uzatın ve sol omzunuzla sağ tarafa doğru dönün. Dönme hareketini yaptığınıza emin olun yüm üst bedeniniz çalışsın. sonrasında diğer tarafınızla hareketi yapın. Rahat bir tempoda sürekli bisiklet çevirme hareketini yapın 2 set 20 tekrar halinde yapabilirsiniz.
2. Kaslarınızı çalıştıran güç ve denge egzersizi olan side planks yoga yapanlarında en iyi bildiği egzersizdir. Biraz zordur fakat karın kaslarınızı çok etkili biçimde çalıştırıyor. plank nasıl yapılıyor? : sağ tarafınızın üzerine uzanın. Bir ayağınızı düz şekilde uzatırken,diğer ayağınızla onun önünde yere doğru basıp güç alın. Hareketi biraz daha zorlaştırmak isteyenler aynı hizada üst üste uzatmayı deneyebilirler. Sağ kolunuz karşıya bakacak şekilde dirsekten kırık ağırlığınızı kolunuza veriniz. Göğsünüzü havada tutarken kalçanızı yukarı doğru kaldırın. kolunuzu yukarı kaldırarakta bu hareketi yapabilirsiniz. poponuz 90 derece göğsünüz dik olmalıdır. Ön yada arkada eğilmemeye çalışın. 15-30 saniye durduktan sonra diğer tarafa dönün ve 10-20 defa tekrar edin.
3. Yan belinizi ve karın kaslarınızı çalıştıran oturarak bel çevirme hareketi forma sokan bir egzersizdir. Aynı zamanda sırt kaslarınıda harekete geçiriyor. Omurganızı dikleştirmeye fayda sağlıyor. daha da zorlaştırmka isterseniz elinize 2 kg’lık dambıl alabilirsiniz.Bu hareketi nasıl yaparız? kalça ve topuklarınız arasında 30 cm olsun. omurganızı dik tutarak arkaya doğru yaslanır gibi uzanın. elleriniz ve kollarınız göğüs kafesi hizasında olmalıdır. tamamen vücudunuzla birlikte sağ tarafınıza doğru dönün. Sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar aynı şekilde yavaşça sol tarafınıza dönün. 15-20 kere bu hareketi tekrarlayın.
4. Bir pilates egzersizi olan çapraz bacak ve kol kaldırma hareketi bir ısınma hareketidir. Karın kasları için idealdir. dirseklerinizin ve dizlerinizin üstünde yani dört ayak üstünde durun. Elleriniz ve bacaklarınız omuz hizasında tam karşıya bakacak şekilde olmalıdır. Sol kolunuzu omuz hizasında dik bir şekilde kaldırın ve geriye doğru uzatın, aynı anda sağ bacağınızı da dik bir şekilde kaldırın ve geriye doğru uzatın. 2 sn böyle durun, ardından diğer tarafa geçin. 15-20 defa tekrar edin. Hareketi daha zorlaştırmak isterseniz başlangıç pozisyonuna dönerken zıt dirseğinizle dizinizi birbirine değdirin.
5. Yine pilateste sıklıkla kullanılan hundred hareketi kolay gibi görünen aslında çok az hareketle çok fazla efor sarf etmenizi sağlıyor. Yan karın ve karın için de etkili bir harekettir.
Nasıl yapılıyor? Sırt üstü yere uzanın. Başınızı yukarı doğru kaldırın. bacaklarınızıda dayanabileceğiniz kadar aynı hizada düz ve gergin bir şekilde kaldırın.Elleriniz, başınızla birlikte yerden yukarıda düz ve avuç içleriniz yere bakıyor şekilde olacak.Kollarınızı hızlı bir şekilde yukarı aşağı doğru hareket ettirirken nefes alıp verin. Bu hareketi 5 kere tekrar edin ikiye bölerek 100’e kadar nefes alıp verirken sayın ve egzersizi bitirin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER